Görsel

Erzurum Uzundere’de Buz Tırmanışı

Yeşildal Şelalesi (sol varyant) / Foto: Aykut Türem

2017 yılı planlarım dahilinde 6 Ocak’ta Erzurum’a gittim. Bu sefer yıla tırmanarak değil kayak yaparak başlayacaktım. Tur kayağı yapmak ve kayak tekniğimi geliştirmek istiyordum. 6 Ocak Erzurum’a iner inmez dostların mağazası Alpin Outdoor’a gittim. Arkadaşlarım Mustafa ve Yıldırım (Alpin Outdoor ekibi) ile birlikte Palandöken bölgesinde tur kayağı için haftalık planlarımızı konuşup sohbet ettik.

Bütün hafta hem tur kayağı yapıp hem de pistte tekniğimi geliştirdim. Sağ olsunlar Yıldırım, Mustafa ve onlar vesilesiyle tanıştığım Envercan beni yalnız bırakmadılar. Onlar sayesinde kayak tekniğimi oldukça ilerlettiğimi düşünüyorum.

13 Ocak’ta Aykut Erzurum’a geldi. Aynı günün akşamı Uzundere’ye yola koyulduk. YTÜDAK’ın genç eğitmenlerinden Hakan ve Şeref’ de aynı gün Uzundere’ye geldiler.

14 Ocak – 18 Ocak tarihleri arasında Uzundere’de çeşitli bölgelerde buz tırmandık, bol bol antrenman yaptık.

17 Ocak’ta hep beraber Erzurum’a döndük. Aykut İstanbul’a dönerken ben Erzurum’da kulübüm YTÜDAK’ı bekliyordum. Akşam, eğitim için gelen YTÜDAK gelişim grubu ve eğitmenleri ile birlikte Uzundere’ye geri döndük.

18 Ocak – 21 Ocak tarihleri arasında çeşitli şelalelerde YTÜDAK ile birlikte eğitim yaptık. Fakat 21 Ocak sabahı Yeşildal Şelalesi’nde bir düşüş yaşadım ve sağ ayağımı sete çarptım. Sağ ayak bileğimde kırık veya kırıklar olabileceğini anladım. Erzurum Atatürk Üniversitesi Hastanesi’ne ulaşıp muayene olduktan sonra doktorlar ayak bileğimde birden fazla kırık olduğunu ve acil ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Aynı günün akşamı operasyon geçirdim. Ameliyat sebebiyle 24 Ocak sabahına kadar hastanede kalmam gerekti ve 25 Ocak’ta İstanbul’a döndüm.

360° FOTO & VIDEO

Çetinceviz Donmuş Şelalesi, Çevizli Köyü

Yaşadığım düşüş ve sonucunda kırılan ayak bileğim konusunda şunları söyleyebilirim;

Kazalar keşke yaşanmasa, yaşamasak! Fakat tırmanan insanlar olarak bazı risklerden kaçamıyoruz ya da o an ben kaçamadım! 🙂 Yaşadığım bu kaza beni biraz daha olgunlaştırdı ve çevremi, dostlarımı tanımamda büyük rol oynadı! Umuyorum ki iyileşme sürecinden sonra bu tecrübenin de dağcılık hayatıma olumlu etkileri olur.