Görsel

Ağrı Dağı (5137m) Tırmanışı

Ağrı Dağı Zirvesi (5137m)

Yine Yeniden Ağrı!

Anatolian Adventures’ ın Ağrı turlarından birine rehberlik yapmak üzere partnerim Volkan Çakır ile birlikte Aladağlar sonrası tekrar yola koyulduk. 13 Temmuz 2013 Cumartesi günü boulder antrenmanından sonra Kadıköy’ de müşteri grubumun geleceği otele gittik ve ekibimizi bekledik. Barcelona’ lı 16 kişilik Katalan grubumuz gayet neşeli bir şekilde otele geldi. Hızlıca tanışıp oda dağılımlarını yaptıktan sonra akşam yemeği için lobide buluştuk ve Kadıköy’ de güzel bir akşam yemeği yedikten sonra onları otele bırakıp evimize döndük.

14 Temmuz Pazar sabah erkenden uyanıp çantama göz atıp soluğu grubun Kadıköy’de kaldığı otelde aldım. Saat 11.00′ da otelden ayrılıp havaalanına transfer olduk. Ardından Van’ a uçakla, oradan da Doğubeyazıt’ a araçla gittik. Otelimize yerleştikten sonra akşam yemeği için lobide buluştuk. 15-20 dakika tırmanış planından, kendimizden ve gruptan konuştuktan sonra şehir merkezine gidip güzel bir akşam yemeği yedik ve otele döndük.

15 Temmuz Pazartesi sabah erkenden kahvaltı edip son hazırlıklarımızı yapıp araçlarımıza yerleştik ve Eli Köyü üzerinden dağa yaklaşımımızı gerçekleştirdik. Araçlardan inip eşyalarımızı katırlara yükledikten sonra 10.45 sularında yürüyüşe başladık. Benim için grubumu tanıma sürecim de burada başlamış oldu. Ama Katalanlar zaten keyifli insanlardı. Biz de çok hızlı bir iletişim bağı kurmuştuk. Onlarla olduğum sürece de sevgili kardeşim Jaime ve Albert de hep aklımdalardı. Yürüyüşü keyifle geçirerek 16.05′ te yeşil kampa yani I. Kamp (3200m)’a ulaştık. Kampta şirketin başka bir grubu da yer aldığından 2 yemek çadırı ve 1 mutfak çadırımız bulunuyordu. “Kampa Hoşgeldiniz”i, organizasyonun kalbi olan ve hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen sevgili Ali ve Mehmet yaptı. Onların hazırladığı sofraya yani yemek çadırına oturarak çay, kahve ve atıştırmalıklarımızı götürüp ekiple sohbet ettik. Sonrasında çadır dağılımlarımızı yaptık ve biraz dinlendik. Gürültülü bir akşam yemeğinden sonra tüm kamp şarkı söyleyip eğlendik. Ardından bir sonraki gün yapacağımız aklimatizasyon tırmanışımız için çadırlarımıza çekilip uyuduk.

16 Temmuz Salı sabahı saat 06.50 civarında uyandıktan sonra saat 08.00 sularında Volkan’ ı uyandırdım. 3200 kampında küçük bir ısınma koşusu, ardından beden ağırlığımızı kullanarak antrenman yaptık. Soluğumuzu kesen bu 15-20 dakikadan sonra harika bir kahvaltı bizi bekliyordu. 10.00 da I.Kamp’ tan ayrılıp aklimatizasyon için tırmanışa geçtik. Saat 13.30 civarında 4200 metredeki II. Kamp’ a ulaştık. Mehmet Abi ile II. Kamp’ ta tekrar karşılaştık. 🙂 Çünkü diğer grup için onlar da sabah erkenden II.Kamp’ a çıkmışlardı. Yaklaşık 45 dakika burada zaman geçirip Mehmet Abi’ nin bize ikram ettiği çaydan sonra inişe geçtik. I. Kamp’ a 15.50 gibi vardıktan sonra derede temizlenip dinlendik. Akşam yemeğini yedikten sonra yine sohbet edip şarkı söyledik. Ardından yatmak için çadırlarımıza çekildik. Bu arada gruptakilerle o kadar iyi anlaştık ki, bir süre sonra isimlerimizle değil birbirimize taktığımız lakaplarla hitap ediyor hale geldik.

17 Temmuz Çarşamba sabah saat 07.00 sularında uyanıp çadırdan çıktım. Grup da uyanmış, bir yandan hazırlanıyordu. Kahvaltı öncesinde çantalarımızı ve malzemelerimizi hazırlayıp katırlara verdik ve saat 09.00′ da kahvaltıya oturduk. Kahvaltı sonrasında saat 09.45 gibi yola çıktık. Saat 13.05 gibi II.Kamp’ a vardık ve yemek çadırında çay-kahve içip bir şeyler atıştırdık. Ardından günü programladık ve zirve tırmanışını konuşup çadırlara yerleştik. Saat 17.30 civarında yemeğe oturduk ve yemek sonrası çay-kahve içip sohbet ettik.

18 Temmuz Perşembe günü gece saat 01.40′ da uyanıp çantalarımızı hazırladık ve kahvaltı için yemek çadırına gittik. Tüm grup toplanıp kahvaltı ettikten sonra hazırlanıp saat 03.00 sularında yola çıktık. Ağır bir tempoyla yavaş yavaş ilerledik. Hava açık fakat biraz soğuktu! Dakikada 3-4 metre irtifa yani saatte ortalama 200m irtifa alarak yükseldik. 4600m civarında Marta biraz rahatsızlandı ama sorun olmadı ve grup olarak devam ettik. 4900m civarında kramponlarımızı takmak için durduk ve mola verdik. Biraz dinlendikten sonra zirveye doğru harekete geçtik. Saat 08.30 itibariyle grup olarak zirveye ulaştık. Zirvede bol bol fotoğraf ve video çektikten sonra ağır ağır inişe geçtik. Dönüş, grubumuzu biraz yıprattı ve yavaş kaldık. Ama sorun olmadı ve saat 12.35 itibariyle bütün grup olarak II. Kamp’ a dönebildik. Dinlenme dahil toplam 2 saat içerisinde hazırlandık ve I. Kamp’ a döndük. Biraz keyif yaptıktan sonra akşam yemeğimizi yedik ve muhabbet ettik.

19 Temmuz Cuma günü sabah erken kalkıp açık havada güzel bir kahvaltı ettik ve çantalarımızı hazırladık. ~3 saatlik yürüyüşle araçların bizi alacağı noktaya indik ve Doğubeyazıt’’ a döndük. Sırasıyla İshakpaşa Saray’ ı kültür gezisi, şehir gezisi, hamam sefası ve akşam yemeği yaptıktan sonra otele gidip zirve kutlaması yaptık. 20 Temmuz sabahı da kahvaltı edip hazırlandıktan sonra Van’ a gittik; oradan da İstanbul’a döndük.

I. kamptan Ağrı Dağı (Anıl Şarkoğlu’nun dağ günlüğünden)