Görsel

Black Diamond Express Buz Vidası

Black Diamond Express
Black Diamond Express Buz Vidası

Black Diamond Express buz vidası, dünyanın en hızlı ve en kolay yerleştirilebilen buz vidaları.Krom-molibden alaşımlarıyla üretilen bu buz vidalarının ortalama dayanımı 65 kg/mm² dir. Ve bu dayanımını -120°C ısıya kadar sağlayabilir. Tüpün ucundaki geometrisi özel ayarlanmış uçlar sayesinde vidayı buza yerleştirirken açılan delik ana tüpten biraz daha büyük olduğundan minimum sürtünme ile yerleşir. Yani vidayı takarken harcayacağınız efor önemli bir biçimde azalır.

Express buz vidalarının üzerinde Turbo vidalardan farklı olarak tüpe hareketli olarak bağlı paslanmaz çelikten bir askı aparatı vardır. Bu aparatın üzerinde iki adet delikle birlikte birde 360° kusursuz dönüş yapan pim mevcuttur. Bu pim, vidayı çok kolay bir şekilde yerleştirebilmenizi ve yine çok kolay ve güvenli bir şekilde, vidayı düşürmeden alabilmenizi sağlar. (bence geri alırken pim çok daha önemli!).

Beş ayrı boyda üretilirler. Bunlar; 10-13-16-19 ve 22 cm uzunluğundadır. İnce buzda yani alpin buzda 10 cm’lik modeli, donmuş şelalede veya derin kulvar buzunda 13-19 cm vidaları tercih etmelisiniz. Gerektiği yerlerde istasyon noktası, iniş noktası gibi emniyet alanlarında 22 cm vidalar da kullanılmaktadır.

Black Diamond Express buz vidası benim kesinlikle tavsiye edeceğim muadili olmayan bir ürün.

Artılar – Eksiler


+ Hızlı yerleştirilip hızlı çıkartılabilmesi
+ Sağlam yapı
+ Çift kulaklı askı
+ 360 derece dönebilen ve kolay kullanım sağlayan pim

– Çok ekonomik bir ekipman değil fakat muadili Grivel ve benzeri markalara göre daha ucuzlar. Yine de 10 adet set yapmak istediğiniz zaman 600$ gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor. 

***Buz tırmanışı için genel olarak kullandığım express buz vidası setim şu şekilde; 2x13cm, 5x 16cm ve 4x19cm, 1x22cm’dir.

ÖNEMİ NOT: Buz tırmanışı pratik isteyen bir tırmanış dalıdır. Kazma, krampon ile birlikte lider tırmanışta ve emniyet noktalarında kullanılan buz vidaları iyi seviye teknik beceri ve deneyim gerektirmektedir!