Görsel

Millet Trilogy Primaloft Ceket

Millet Trilogy Primaloft Ceket
Millet Trilogy Primaloft Ceket

Millet Trilogy serisinin Primaloft ceketi, çok iyi ısı yalıtımına sahip olmakla birlikte Pertex® Endurance dış kumaşı sayesinde hafif, %100 rüzgar geçirmez ve suya dayanıklı bir model.Millet Trilogy Primaloft ceketi tek başına dış katman olarak kullanabileceğiniz gibi ara katman olarak da kullanabilirsiniz. Primaloft dolgu malzeme teknolojisi geliştiğinden beri şahsen ara katman olarak ince kaz tüyü ceketimi kullanmaktan vazgeçtim. Çünkü ıslandığı zaman hem ısı yalıtımını kaybediyordu hem de kuruması çok zaman alıyordu hatta dağ koşulları nemli ve ıslaksa ancak evde kurutabiliyordum! Ne kadar kaz/ördek tüylerini çeşitli kimyasallarla kaplayıp dış kumaş teknolojisini geliştirseler de kullanım süresine bağlı olarak su geçirmezliğini yitirdiği an başınıza bela olmaya başlıyor. Ama sentetik teknolojisi bu anlamda bence vazgeçilmez durumda. Çünkü ıslandığı zaman ısı yalıtımı yapması bir yana sürekli gelişen teknolojisi sayesinde çok hızlı kuruyor ve artık küçük hacimli ve hafifler. Sadece bu iki sebepten dahi tercih edilebilecekken artık ısı yalıtımı konusunda da sentetik teknolojisi yalıtım/ağırlık konusunda oldukça iddialı.

Ceketin dış kumaşında Pertex® Endurance kullanıldığı için; %100 rüzgar ve 1000 mm su geçirmezliği olmakla birlikte nefes alabilirliği de sağlanmış. Aslında ara katman olarak kullandığım kıyafetlerin kapüşonu olmasından hoşlanmasam da bu modeli dış katman olarak da yoğun olarak kullandığım için kapüşonu olmasından ve özellikle kask ile birlikte çok rahat kullanabildiğimden ötürü oldukça memnunum. Boyun kesimi geniş ve kapüşon boşluğu kask için uygun olduğundan özellikle teknik rotalarda hareketlerinizi hiçbir şekilde kısıtlamıyor, boyun kısmı yüzünüzü geçmediği için görüşünüzü kapatmıyor!

Ayrıca ceketin iki yan cebi ve bir göğüs cebi bulunuyor. Küçük bir taşıma kılıfı ile birlikte gelen bu modelin sıkıştırılmış hacmi neredeyse bir kaz tüyü ceket kadar küçük olabiliyor.

Artılar – Eksiler


+ Vücuda fit oturan Alpine Fit™ tasarım
+ %100 rüzgar geçirmez, suya dayanıklı ve nefes alabilir ultra hafif Pertex® dış kumaş
+ Kapüşonu kask ile kullanabilme ve geniş görüş açısı (benim en çok önemsediğim noktalardan biri)
+ Benzer kaz tüyü ceketlere göre daha ucuz

– Kapüşonu kullanmadığınız zaman boyun kısmında biraz boşluk kalıyor.