Görsel

Petzl Djinn Ekspres Set

Petzl Djinn Ekspres Set
Petzl Djinn Ekspres Set

Petzl firmasının yeni 3D tasarımına sahip olan Petzl Djinn Ekspres bantları tam bir spor tırmanış ekipmanı.Geniş kapı açıklığı, kolay klip yapabilmenizi sağlayan tasarımı, adeta statik tel sertliğindeki ara bandı ve string karabina sabitleyicisi ile daha stabil yapıya sahip bir spor tırmanış canavarı diyebilirim.

12 cm ve 17 cm seçenekleri ile iki farklı uzunlukta satılan ekspresbantların değerleri şu şekilde;

Düz kapılı olan Djinn karabinanın kapı açıklığı 24mm, eğik kapılı modelinde ise bu değer 27 mm. İki karabinanın da ağırlığı 45 gram ve çeker değerleri; düşeyde kapı kapalı iken 23kn, düşeyde kapı açıkken 9kn ve çapraz çeker değeri 8kn. 12 cm ekspresbantın ağırlığı ise; 107 gram. Ayrıca Petzl Djin; CE EN 12275 tip B, UIAA, CE EN 566 sertifikalarına da sahip.

Aslında spor tırmanış için tasarlanan bu model yapısına ve sağlamlığına göre çok ağır sayılmaz fakat dağda kullanım için biraz ağır kalıyor. Sonuçta toplam ağırlığı 60 gramın altında kalan başka markaların ekspresbantları mevcut. Mesela DMM ve Wild Country firmalarının oldukça hafif, dağa götürmeye uygun ekspres bantları var.

Artılar – Eksiler


+ 3D kesit Djinn karabinalar
+ Çentiksiz, keylock tasarım
+ Geniş kapı açıklığı
+ Kolay klip yapabilmenizi sağlayan tasarım
+ String (Kauçuk malzeme) karabin sabitleyici
+ Rijit ve sağlam ara bant

– Tel kapı olmadığı için whiplash efekti riski artıyor
– Dağ için ağır bir ekspresbant diyebilirim fakat spor tırmanış için hem ekonomik hem de sağlam bir model