Görsel

Robends Lodge 2 Dağcılık Çadırı

Robens Lodge 2 Dağcılık Çadırı
Robens Lodge 2 Dağcılık Çadırı

Danimarka menşeli Robens, Türkiye’de ilk olarak 2013 yılında satışa sunuldu. Ülkemizde görmeye alışkın olduğumuz Vaude marka Space model çadırlara çok benzeyen, Robens Lodge, günümüz dağcılık çadırlarının artık klasikleşmiş kubbe tipi tasarımına sahip 4 mevsim bir dağcılık çadırı. Lodge serisinin iki modeli var; Lodge 2 (2 kişilik) ve Lodge 3 (3 kişilik).Robens Lodge 2 çadırın paket ölçüleri 62 cm*18 cm ve ağırlı 3.3 kg. İki girişe ve bagaja sahip çadırın kurulumu oldukça basit. Çift tente olan bu modelde önce iç tente kuruluyor ardından dış tente klipsler yardımı ile iç tenteye tutturuluyor. Ayrıca çadır çubuklarının kanalları renk kodları ile kodlanarak kurulum kolaylığı sağlanmış. Dış tentenin ve çadır tabanının dikişleri ısıl işlem ile bantlanarak %100 su geçirmez hale getirilmiş. 7001/T6 9&10 mm dayanıklı alüminyum çubuklara sahip çadırın rüzgar dayanımı da oldukça tatmin edici. Yan taraflarında hem yüksek hem de düşük havalandırma kanallarına sahip ve yüksek havalandırma kanallarına içeriden de ulaşım mümkün.

Robens Lodge 2 Dagcilik Cadiri_Ic
Robens Lodge 2 Dağcılık Çadırı İç Ölçüleri

Robens Lodge 2 çadırın ince ayrıntılara sahip tasarımı ilgi çekici. İç tente kapılarının açıldıktan sonra üçgen köşelerde bulunan mini ceplere girebilmesi, çadırın iç tentesinin kirlenmesini ve tentenin bozulmasını önlemekle birlikte sıcak havalarda havalandırma konforu da sağlıyor. İç tentenin dört köşesinde bulunan cepler, kubbe altı cebi ve malzeme gergi ipi bir çok malzemenizi çadır içinde yerleştirmenize olanak sağlıyor.  Dış tente tasarımı da oldukça başarılı. Yeni petek örgü tasarımı sayesinde yırtılmalarda yırtığın ilerlemeden peteklere hapsedilmesi sağlanmaya çalışılmış. Ayrıca Robens Lodge çadırlarda dış tentenin alev ile temasında yanmadan yani alev almadan sadece eriyeceği konusunda bir bilgi verilmekte. Bu özelliğini neyse ki test etme imkanı bulamadığım için katalogdan aldığım bilgiyi aynen aktarıyorum.

Artılar – Eksiler


+ Çubuklar ve kanallardaki renk kodlaması
+ Geniş bagaj alanı ve çiftli kapı tasarım
+ Tamamı bantlı dış tente ve çadır tabanı
+ Kullanışlı ve etkin havalandırma kanalları
+ İç tente gözleri ve malzeme askı noktaları

– Kullandığım süreçte pek eksik yanı ile karşılaşmadığım bu modelden oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Özellikle fiyat/performans dengesi düşünüldüğünde oldukça başarılı!

Katalog değerleri;

Çadır Türü: Kubbe
Kişi: 2 kişilik
Dış Tente: HydroTex HD, 75D polyester  185T
Dış Tente Su Geçirmezlik:  5,000 mm. Su sütunu
Taban: 75D polyester tafetta 210T
Taban Su Geçirmezlik: 10,000 mm. Su sütunu
İç Tente:  68D polyester 190T, nefes alabilir
Çubuklar: 7001 T6 Anodize Alüminyum 9/10 mm.
Kurulum: Önce iç tente
Ağırlık: 3,300 gr.
Paket Hacimi: 62 cm. boy x 18 cm. çap (silindir)
Rüzgar dayanımı: Max 108 km/saat , Ortalama 102 km/saat

Robens Lodge 2 Tanıtım Videoları

[youtube https://www.youtube.com/watch?t=11&v=holCvUe4k_g&w=528&rel=0]
[youtube https://www.youtube.com/watch?t=19&v=9i5uzQL2Wps&w=528&rel=0]