Görsel

Black Diamond Viper Buz Kazması

Black Diamond Viper
Black Diamond Viper Buz Kazması

Black Diamond’ın buz, alpin ve miks tırmanışlar için geliştirdiği teknik kazması Viper!Viper gerçekten harika bir tasarıma sahip. Şaftı alüminyum olan bu canavarın, kafa kısmı paslanmaz çelikten üretilmiş. Dengesi korunarak üretilen hidroformlu şaft, alüminyumun sertliğini (rijitliğini) arttırırken, ağırlığın azalmasını sağlıyor. Şaft CEN-T, uç kısmı ise CEN-B standardındadır. Ayrıca şaft ile kafa kısmı arasında, pin, perçin vb. bir bağlantı yok. Özel bir yapıştırıcı ile şaft ve kafa kısmı birleştirilmiş!

Bence harika bir teknik tırmanış kazması. Özellikle buzda bir canavar. Kusursuz bir tasarımı ve açısı var. Elinize alıp bir kere buz tırmandığınız zaman bu aletin farkını anlayabiliyorsunuz. Üzerinde gelen Laser uç, ince yapılı. Şayet ucun sivriliğini koruyup açısını bozmaz iseniz (köreldiği sürece doğru şekilde biley yapmak gerekir) buzu hiç kırmadan çoğu zaman ilk saplamanızda istediğinize ulaşırsınız. Hatta çıkartırken de açısına alıştığınız taktirde sorun yaşamadan kolayca çıkartabilirsiniz.

Viper’ın kafa kısmına takılan kaşık, çekiç ve uçlar hatta alt el koruması değiştirilebiliyor yani modüler bir alet. Genel olarak modüler kazmaların bağlantı vidalarında kullanıma bağlı gevşeme sorunu yaşanıyor ancak bu modelde ben gevşeme problemi ile karşılaşmadım. Ayrıca gevşeme sorunu olsa dahi kazmaların uç kısmı vidaları sıkabileceğiniz şekilde tasarlanmış yani ekstra bir alet taşımadan kazmanız yardımıyla diğer kazmanızın vidalarını gevşetip sıkabiliyorsunuz!

Kazma üzerinde bulunan ikinci elcik kısmı oldukça işe yarıyor ve bence hareketli olmayışı da avantaj! Tekinin ağırlığı; kaşık kafalı olanın 655 gram iken çekiç kafalı modelin 625 gram. İlk satın aldığınızda standart çekiç (sikke vs. çakmak için, fakat üzerinde gelen çekiç bence küçük!) ve kaşık kafasıyla (tırtıklı yapısı kalitesiz buzu kırmada oldukça başarılı) birlikte Laser uç ile gelen Viper’ın yanında bilek kayışı verilmiyor. Fakat bu bir eksi sayılmaz çünkü bu tip kazmaları belinize bağlayacağınız bir aparat (leashes) ile kullanmak daha avantajlı oluyor. Viper’ın alt ucundaki delik bu iş için biçilmiş kaftan. Ayrıca kafa kısmında yer alan geniş delik de emniyet alma vb. sistemler için zekice tasarlanmış.

Bence Viper fiyat/performans oranı en iyi teknik tırmanış ve buz aleti. Daha üst modeli olan Cobra ile kafa kısmı, açıları, uçları vs herşeyi aynı. Tek farkları Cobra’nın özel üretim karbon gövdesi.  Fakat Cobra’nın fiyatı Viper’ın iki katı. Yani bir tek Cobra fiyatına bir çift Viper alabilirsiniz.

Bir kaç eksiği (eksik sayılmaz aslında bir satış stratejisi) dışında kusursuz bir model. Kesinlikle tavsiye ediyorum!

Kazmaların üzerinde gördüğümüz bu “T” ve “B” harfi nedir?

Bu harf CEN yani Comité Européen de Normalisation (Avrupa normalizasyon komitesi)’un verdiği değeri gösteriyor. Bu değer bizim doğru dağcılık kazması almamıza yardımcı oluyor.  Peki kazmalarımızın üzerinde yazan değerlere gelirsek;

B (Basic): Genel amaçlı dağcılıktan kullandığımız kazmalar. Hepimizin bildiği ismiyle klasik kazmalar yani şaftı düz, gaga açısı daha yatay olan kazmalar. Genel amaçlı kullandığımız kazmalar daha hafif, daha ucuz ve teknik kazmalara göre daha az sağlamlar. Teknik tırmanış gerektirecek ve emniyet alacak sağlamlıkta değillerdir!

T (Technical): Teknik kazmalar ve buz aletlerinin aldığı standart. Örneğin Viper’ın şaftı Technical standartlarında. CEN-T standartlı kazmalar ve buz aletleri daha ağır, sağlam ve haliyle daha pahalı ekipmanlar. Şayet teknik tırmanış, miks ve buz için CEN-T normlarında bir alet kullanmanız kaçınılmaz!

ÖNEMLİ NOT: “T” ve “B” değerleri kazmanın gövdesi ve uç kısmı için değişebilir. Viper’ın üzerinde gelen ucun modeli “Laser”. Buz için üretilmiş bir uç, daha ince ve kırılgan yapıda. Bu yüzden CEN-T değerinde. Şayet miks ve dry-tooling yapacak iseniz muhakkak CEN-T bir uç almanızı öneririm. Ben miks ve dry-tooling için Fusion ve Titan uçlarını kullanıyorum.

Artılar – Eksiler


+ Yay şeklindeki ergonomik tasarımı buz ve miks tırmanışlarda avantaj sağlıyor.
+ Modüler oluşu uç ve arka kısımların değiştirilebilir olmasını sağlıyor.
+ Kafa kısmının gövdeye yapıştırılması perçinli / vidalı modellere göre çok daha sağlam.
+Üst modeli olan Cobra’ya göre 1/2 oranında daha az maliyetli.

– Alimünyum gövde hızlı soğuyor ve elinize, ağzınıza yapışabiliyor. Ama büyük bir sorun değil, grip bant ile kazmanızın şaftını sarabilirsiniz. Ben bu şekilde kullanıyorum.
– Üzerinde gelen laser uç ince yapılı olduğu için çok hızlı tükeniyor, titan veya fusion (yapacağınız tırmanışa göre) uç almak lazım.
– Üzerinde gelen çekiç oldukça küçük. Alpin kullanımda sikke çakmak ölüm oluyor. Büyük çekiç kafayı yedek parça olarak almak gerek.