Görsel

Grivel Rambo 4 Teknik Tırmanış Kramponu

grivel_rambo4
Grivel Rambo 4 Teknik Tırmanış Kramponu

 Grivel Rambo 4 teknik tırmanış kramponu, ekstrem teknik rotalar (miks/buz/donmuş şelale) için tasarlanmış yüksek performanslı bir krampon.

Alışılmış krampon tasarımlarının dışına çıkan Rambo 4, gerçekten tasarımı ile ekstrem zorluktaki rotalar için biçilmiş kaftan. Klasik 12 dişli kramponlardan farklı olarak ön dişlerinin yapısı ve tasarımı mono-point (tek diş) kullanımı için kusursuz. İki ana parçadan oluşan bu modelin asimetrik bir yapısı var yani ayakkabı şekliyle neredeyse birebir aynı. Ön parçadaki ana ucun (füme) yanında bulunan farklı boylardaki iki uç (sarı) özellikle mono-point kullanımda kaya ve miks yüzeylerde büyük rahatlık sağlıyor. Kramponun ön tarafında yer alan ve botunuzun ön çentiğine yerleşen şok emici metal kıvrımı öne ve arkaya takılabiliyor. Bu da buz rotalarında ön ucu daha dışarı çıkarmanıza, miks etaplarda ise daha geriye alabilmenize olanak sağlıyor. Ön ve dışa açık dişler dengeyi arttıracak geniş bir alan yaratırken, orta dişlerdeki içe kıvrık tırtıklar özellikle sert karda ekstra bir tutunma sağlıyor.

Grivel Rambo 4 krom çeliğinden üretildiği ve üzerinde kaplama olduğu için paslanma derdi ortadan kalkmış. Yeni tasarlanan antibott (krampon tabanına karın tutunmasını engellemeye yarıyor) tabanı üzerine dış bükey esnek küreler entegre edilmiş ve 2 parçadan oluşuyor. Parçaların birleşim yerinde akordiyon şeklindeki esnek kauçuk malzeme (ayakkabı numaranıza göre kesip küçültebilirsiniz) antibotta bütünlük kazandırıyor. Antibottun dayanımı ve performansı beni oldukça şaşırttı.

Toplam ağırlığı 1165 gram olan ve 38-48 ayakkabı numaraları ile kullanılabilen bu canavarın spesifik bir teknik tırmanış kramponu olduğunu unutmayın, yani genel dağcılık kullanımlarına uygun değil! Fakat tasarımı çok agresif ve ilk elinize aldığınızda ayağınıza takıp denemek istiyorsunuz. Miks, buz ve şelale tırmanışları için kesinlikle tavsiye edeceğim bir ekipman!

Artılar – Eksiler


+ Miks, buz ve şelale tırmanışları için biçilmiş kaftan!
+ Asimetrik ve ayağa tam uyumluluk
+ Yeni antibott tasarımı
+Üst modeli olan Cobra’ya göre 1/2 oranında daha az maliyetli.

– Parçaların sökülüp takılması için alyan anahtar ile birlikte 2. bir anahtar kullanmak gerekli. Dağda bu kramponu ayarlamak ölüm.
– Çok spesifik bir alet, keskin uç yapısı ve agresif tasarımı nedeniyle her tırmanışta kullanılacak bir krampon modeli değil.
– Burun kısmındaki metal kıvrım her model ayakkabıya uyum sağlamıyor. Ayakkabınızın burnu büyük ise kıvrım köşelerindeki delikleri pense veya tornavida yardımıyla zorlayarak açmanız, küçük burunlu ayakkabılarda ise kapatmanız gerekli. Ayarlamak aynı parçalarda olduğu gibi oldukça zor.