Görsel

Millet Davai Teknik Dağcılık Botu

Millet Davai
Millet Davai Teknik Dağcılık Botu

Millet Expert serisinin Alpinist modelinden sonra geliştirdiği Davai,  miks rotalar, donmuş şelaleler, kış teknik tırmanışlar ve 6000 m irtifaya kadar kullanılacak tam bir alpinizm canavarı.Millet Davai dağcılık botunun çiftinin ağırlığı 1800 gram (sınıfının en hafif botu diyebiliriz) olan Millet Davai, dahili tozluklu ve mesi olmayan bir dağ botu. İçerisindeki primaloft dolgusu çok soğuk koşullarda dahi iyi yalıtım sağlayabiliyor (Millet’in verdiği değer -20°C konfor limiti). Vibram ® Teton tam rijit tabana sahip Davai’ın burun yapısı oldukça sivri, alışılmış plastik ve diğer botlardan farklı olarak kaya ve miks rotalarda oldukça iyi basış sağlayabiliyor. Aynı zamanda taban EVA orta taban ile birleştirilmiştir, bu da özellikle uzun ve sert zemin inişlerinde şok emici bir özellik gösterir ve konfor sağlar. Davai bütün krampon modelleri ile uyumlu, özellikle tam otomatik modeller ile neredeyse problemsiz kullanılabiliyor.

Millet Davai’ın tozluğu cordura ve super fabric kumaşlardan üretildiği için yüksek dayanıma sahip. Astar olarak kullanılan PTFE astar ise su geçirmezliği gore-tex kadar iyi olmasa da, gore-tex’den çok daha fazla nefes alabilirliğe sahip. Zaten bu tip botlar zorlu rotalar ve soğuk iklim koşullarına göre üretildikleri için çok da fazla suyla mücadele etmesine gerek olmuyor. Bence Millet burada nefes alabilirliği ön planda tutarak daha konforlu bir astar kullanmış.

Genel olarak Davai zorlu miks ortalar, kış alpin tırmanışlar, donmuş şelale tırmanışları gibi teknik tırmanışlar için üretilmiş bir dağcılık botu. Bu sebeple başka koşullarda kullanılacak ise gerek su geçirmezlik değeri olsun, gerek tasarımı olsun çok fazla konfor sağlayamayabilir. Yani genel kullanım amaçlı alınacak bir bot değil. Ama yüksek dağlarda teknik tırmanışlar, zorlu miks, buz ve alpin rotalara gidecekseniz kesinlikle tavsiye edilebilecek bir ürün.

Artılar – Eksiler


+ Kaya ve miks tırmanmaya elverişli burun yapısı
+ Kendiliğinden tozluklu oluşu
+ Yüksek nefes alabilirliği
+ Primaloft dolgusu ile -20°C konfor limiti

– Kullanılan astarın su geçirmezlik değeri Gore-Tex astara göre biraz daha düşük

Davai Tanıtım Videosu

Davai Rotası