Görsel

KASK Sphera

kask-sphera
Kask Sphera

İtalyan üretici “KASK” firmasının Lime Sphera modeli bugüne kadar kullandığım en rahat kask. Ayrıca işçiliği ve kullanılan malzemenin kalitesi oldukça yüksek. Bu sebeple de fiyatı astronomik derecede pahalı! Fakat KASK’ın Lime Sphera modeli; alpin tırmanışlar, buz rotaları ve kaya tırmanışı için mükemmel!

Yeni bir üretim sistemi olan çift döküm sistemi kullanılarak üretilen dışı polikarbonat ve içi polistiren olan bu modelin diğer köpük modellere göre daha dayanıklı olduğunu ve daha iyi şok emici özelliği olduğunu söyleyebilirim. Kaskın üzerinde ve yanlarında olmak üzere, toplamda 7 tane büyük havalandırma boşluğu bulunuyor. Üst kısmında yer alan boşluklar ise belirli bir açıyla tasarlanmış ve yüksek dirençli ağla örülmüş. Kaskın iç dolgusu çok katmanlı ve açık hücrelere sahip, teri hızlı transfer edebilmesi amacıyla da 3D Dry kumaş ile kaplanmış ve coolmax dolgu ile güçlendirilmiş. Ayrıca kaskın içerisinde bulunan destekleyici pedler tak-çıkar şeklinde tasarlanmış.

Kaskın kafanıza tam oturması adına ense kısmında bulunan mikrometrik ayar mekanizması ise muadillerine oranla oldukça kaliteli! Reflektörlü bir perlon ile kulak kısmından çenenize uzanan çene kayışı ise deri benzeri bir malzemeden yapılmış ve oldukça konforlu. Çene kilit mekanizmasında ise bildiğimiz kilitleme mekanizmalarından farklı olarak, genellikle motosiklet kasklarında yer alan kademeli kilitleme sistemi kullanmış. Kilitleme sistemi eldivenle rahat tutulup çekilebilecek bir perlon ile desteklenmiş ve bu sayede kalın bir eldivenle kaskı kafanızdan çıkartmak oldukça kolaylaştırılmış. Kafa feneri ile kullanım içinde iki adet klips kaskın üzerinde bulunuyor.

EN 12492 standardına sahip bu modelin ağırlığı 330 gram ve 4 farklı renk ile birlikte 2 beden seçeneği (52-58 / 59-62) bulunuyor.

Artılar – Eksiler


+ Genel dağcılık kullanımı için mükemmel
+ Geniş havalandırma alanı
+ Kolay ayarlanabilirlik
+ Yüksek konfor
+ Kaliteli işçilik
+ Hafif yapılı

– Köpük kaskların genel problemi olan hızlı aşınma ve kırılma sorunu bu model de yaşanabilir.
– Astronomik satış fiyatı (~160€)