Görsel

2. Erzurum Uzundere Buz Tırmanış Festivali

Lucifer Şelalesi / Foto: Dilaver KİŞİLİ

İlki 2015 senesinde gerçekleşen “Erzurum Büyükşehir Belediyesi Buz Tırmanış Festivali” bu yıl 22-26 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti.Erzurum Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda, Erzurum Valisi Sn. Dr. Ahmet Altıparmak’ın desteği ve Erzurum ATAK  Arama – Kurtarma Spor Kulübü başkanı sevgili dostum Çetin Bayram’ın organizasyonu ve üstün gayreti ile gerçekleşen 2. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Emrah ÖZBAY Buz Tırmanış Festivali‘ne, İspanya, İtalya, Romanya, Rusya, Polonya başta olmak üzere toplam 10 ülkeden 12 yabancı sporcu katıldı. Davetliler ve diğer katılımcılar ile birlikte yaklaşık 100 kişilik bir festival ekibi Uzundere’de idi.

Dostlarım Tunç Fındık, Mustafa Kalaycı, Aykut Türem, Mustafa Erdem Yeşildal ve Marina Abildaeva ile birlikte bizler, festivalden üç gün kadar önce Erzurum’a geldik. Yeşildal şelalesinin ilk çıkışını da yaptığımız bu süreçte geçtiğimiz sene açılan rotaların bazılarına da tırmandık.

Yeşildal Şelalesi (18m/20m – WI4/WI5), Bağbaşı Köyü

Ulaşım: Uzundere İlçesi’ne araçla yaklaşık 20 dakika mesafede bulunun Yeşildal şelalesine ulaşım oldukça kolay. Bağbaşı yoluna saptıktan yaklaşık ~3 km sonra, yolun sol tarafında fark edeceğiniz bu şelaleye ulaşmak için 5 dakika yürümeniz gerekiyor.

İlk Çıkış: Tunç Fındık – Mustafa Kalaycı – Aykut Türem – Mustafa Erdem Yeşildal – Anıl Şarkoğlu, 21 Ocak 2016

Tırmanış: Uzunluğu 18 – 20 metre arasında değişen bu şelale genelde dik yükseliyor.

Buz Kalitesi: Buz kalitesi oldukça iyi! Fakat ana kolonlar arasında oluşabilecek çürük perdelere dikkat etmek gerek.

İrtifa: ~1300m

Zorluk: WI4 / WI5 (Şelaleyi karşınıza aldığınızda, sol tarafta bulunan sarkıtlardan dik yükselmek zorluğu WI5- derecesine yükseltiyor.)

Tırmanış Malzemesi: Kask, çift buz aleti, krampon, 16-19 cm buz vidaları (6-8 adet), 6-8 adet ekspresbant, çift ip veya tam ip (mümkünse dry özellikli), 60-120 cm perlon bantlar, 2x kilitli karabina, bırakma pürsik ve perlonları

İniş: Şelale bitiminde sol tarafta yer alan yürüyüş patikasından kolayca inilebilir.

2015 yılında gerçekleşen festivalin detayları için tirmanis.org web sitesinde yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

2017 yılında görüşmek dileğiyle!

Fotoğraflar: Tunç Fındık, Aykut Türem, Mustafa Yeşildal, Mustafa Kalaycı, Dilaver Kişili, Gola Kosieradzka