Görsel

Mont Blanc (4809m), Alpler / Fransa

1
Mont Blanc (4809m) Zirvesi

Polonya Alpin kulübünden arkadaşlarımın davetiyle Mont Blanc (4809m)’a tırmanmak üzere İsviçre üzerinden Fransa’ya gittim

17 Haziran günü İstanbul’dan İsviçre’nin Cenevre şehrine uçtum. Buradan yakşalık 1,5 saatlik bir yolculukla Chamonix’e ulaştım.

Polonyalı arkadaşlarımla buluştuktan sonra kalacağımız yere yani Les Houches’e doğru yola çıktık. ‘Les Houches görece Chamonix’e göre daha ucuz ve Chamonix’e oldukça yakın bir destinasyon. Les Houches’ten yürüyerek 1 saatte veya otobüs ile 15-20 dakikada ~8km uzaklıktaki Chamonix’e ulaşabiliyorsunuz.’

Chamonix’e vardığımda hava yağmurluydu ve birkaç gün boyunca bu şekilde devam etti. Bu süreçte de kaptığım bir virüs sebebiyle 3 gün mide ve bağırsak problemleri yaşadım. Yağmur altında keyifsiz geçen bu zamandan sonra havanın açtığı bir periyot yakaladık. 20 Haziran günü klasik Gouter rotasından tırmanmak üzere hazırlıklarımızı yapıp evimizden ayrıldık.

Mont Blanc’a ilk tırmanan Balmat ve Paccard heykeli

Mont Blanc tırmanış programımız şu şekilde gelişti:

20 Haziran: Önce Bellevue telefereğini kullanarak 1794 metreye vardık. Oradan da Nid d’Aigle (2372m) için trene bindik. Nid d’Aigle’da çantaları sırtlanıp Tête Rousse (3187m) dağ evine yürüyüşe başladık. 2,5 saat gibi bir sürede Tête Rousse’a ulaştıktan sonra dağ evinin yanındaki kamp alanında çadırlarımızı kurduk. 

21 Haziran: Sabah saat 11 gibi yola çıktık. Yanımda Polonya Alpin Kulübü’nün müşterisi vardı. Short-Ropping ile müşteri ile tırmandığımdan ötürü dikkatli ilerliyorduk. Yaklaşık 3 saat’lik  bir sürede Goûter (3863m) dağ evine ulaştık. Goûter dağ evi için daha önceden rezervasyon yaptığımızdan yatacak yerimiz vardı. Akşam yemeğinden sonra sularımızı ısıtıp termoslarımızı doldurduktan sonra sabah erken saatte çıkmak üzere uyumaya çekildik.

‘Goûter dağ evinin olduğu bölgede çadır kurmak sıkıntılı bu sebeple kalacak yer problemi çekmemek için önceden rezervasyon şart!’

22 Haziran: Sabah 3 gibi kalkıp hazırlıklarımızı yaptıktan sonra açık ve güzel bir havada Goûter dağ evinden yola çıktık. İlk molamızı Goûter kulübesinde (4304m) verdikten sonra zirveye doğru devam ettik. Güneşli açık havada saat 09.15 gibi zirveye ulaştık. Fotoğraf çekinip zirvenin tadını çıkardıktan sonra Goûter dağ evine doğru inişe geçtik. Aynı gün aşağıya devam ederek Chamonix’e indik.

Mont Blanc (4809m) Zirvesi (dostum Boguslaw Magrel ile birlikte)

Polonya Alpin Kulübü eğitimlerine devam ederken  ben de Chamonix’ de vakit geçirdim. Dostum Caner Odabaşoğlu Mont Blanc maratonuna katılmak için Chamonix’e gelmişti, onunla buluşup vakit geçirdik. Ertesi gün o maraton koşarken ben de video ve fotoğraf çekmek için bitiş çizgisindeydim. Aynı günün akşamı Caner Chamonix’ de gezerken Tafa (Mustafa Kalaycı) ile karşılaşınca beni de aradılar ve hep beraber buluştuk.

27 Haziran sabahı ise Chamonix’de yaşayan dostum Yannic ile bir araya geldik. Kısa ama zevkli bir trekking ile Albert 1er dağ evine yürüdük. Beraber öğle yemeği yedikten sonra hızlıca toparlandım ve servis ile Cenevre’ye dönüp uçağıma yetiştim.

(dostum Yannick Besançon ile birlikte)