Görsel

Millet Everest Summit GTX Yüksek İrtifa Botu

Millet Everest Summit GTX
Millet Everest Summit GTX

Millet Everest Summit GTX, aşırı soğuk hava koşullarında, özellikle yüksek irtifanın dondurucu soğuğunda kullanılmak üzere tasarlanmış dünyadaki en iyi yüksek irtifa dağcılık botlarından bir tanesi.

Çiftinin ağırlığı 2600 gram civarında olan Millet Summit Everest GTX’ in yenilenmiş olan modeli eski tasarımından yaklaşık %20 daha hafif. Eski modelinde olduğu gibi -60°C soğukta dahi iyi izolasyon sağlayabilen yeni Everest, daha hafif ve küçük hacimli Aerogel® ve PrimaLoft® ile izole edilmiş. Bu sayede önceki modellerinde hissedilen ayağınıza bir tank giymişsiniz duygusu bu modelde oldukça azalmış.

Eski modeliyle kıyaslamaya devam edersek, dış kabuk çok daha güçlü ve rijit bir yapıya kavuşturulmuş. Eski modelinde dış kabuk giydirmesi zaman içinde esneme ile hızlı parçalanıyordu. Ayrıca yeni modelinde kullanılan Cordura® ve SuperFabric® materyalleri sayesinde oldukça dayanıklı ve toplu bir hal almış.

Bunların dışında bence en büyük değişim meslerinde yani iç ayakkabılarında gerçekleşmiş. Değişen mes ve bağlama sistemi oldukça konforlu. Hatta son tırmanışım sırasında içi su dolu 1,5 metre derinliğinde bir çatlağa düşmüştüm, meslerim tamamen ıslanmıştı. Güneş görmeden çadırın içinde ~4-5 saatte tamamen kurudular! Ayrıca çoğu bottan ayağım çok ıslak çıkarken (terlemeden kaynaklı) yeni tasarım Millet Everest Summit GTX’de bu sorunu minimum seviyede yaşadım. Bu da ekspedisyon sırasında tırmanışımın devamlılığı açısından büyük konfor sağladı.

Heybetli gözüken bu botun kendiliğinden tozluklu (nefes alabilir Gore-Tex astara sahip) tasarımı  sayesinde giyilmesi, plastik bot+tozluk kombinasyonuna göre çok daha kolay, hızlı ve konforlu!

Yeni ve hafif taban yapısı, sertleştirilmiş burun ve topuk tasarımı özellikle sert kaya gibi yüzeylerde tırmanmayı çok daha etkin bir hale getirmiş ve bu yapı sayesinde krampon uyumluluğu özellikle ilk jenerasyonlarına göre oldukça yüksek! Fakat hafif taban yapısı bu sebeple hızlı aşınabiliyor.

NOT: Millet Everest Summit GTX ISPO AWARD’da 2013 yılının en iyi ayakkabısı seçilmiştir.

Artılar – Eksiler


+ Aşınmaya dayanıklı dış yüzey
+ Kendiliğinden tozluklu oluşu
+ Aerogel® ve PrimaLoft® dolgu  ile -60°C konfor limiti
+ Yeni taban yapısı ile krampon uyumluluğu
+ Güçlendirilmiş burun ve topuk kısımları

– Kullanılan yumuşak tabanın hızlı yıpranması (aslında aşırı soğukta tabanın sertleştiğini  ve tırmanışta sağladığı konforu düşündüğümde bu normal geliyor)
– Dış kabuğun içerisinde yer alan astarın hızlı parçalanması (çok önemli değil!)
– Muadilleri gibi satış rakamı astronomik 

Millet Everest Summit GTX Tanıtım Videosu