Görsel

Peak Boks (4240m) & Travers of Love

Peak Boks (4240m) Zirvesi
Peak Boks (4240m) Zirvesi

Ala Archa Milli Parkı artık ikinci evim! Türkiye’den taşınmadan önce de birçok kez geldiğim bu mükemmel alpin cennete artık çok sık gidiyorum. Tırmanışlar haricinde de bazen sadece günübirlik irtifa antrenmanı yapıyorum bazen gelen grupların yüklerini taşımak üzere porterlik yani taşıyıcılık yapıp az da olsa para kazanıyor hem de antrenman yapmış oluyorum.

Bu gidişimizde ise on günümü Ala Archa’da geçirdim ve tırmanışlar haricinde çeşitli pratik çalışmalar yaptık. Peak Boks (4240m) sırtı geçişi ve Uchitel (4527m) – Baychechekey (4515m) zirve geçişlerini kapsayan “Travers of Love” rotalarını tırmandık.

Her iki rota da ikinci/üçüncü kategori teknik tırmanış içermekle birlikte üzerindeki kaya yapısı bazen çok sağlam bazen ise oldukça çürük oluyor! Dolayısıyla tırmanış boyunca çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu sezon Ala Archa’ya kar erken ve bol yağdığı için tüm kaya etapları miks tırmanış ve geçişler içeriyordu. İki tırmanışta da yer yer kısa ip inişleri yapmak durumunda kaldık.

Peak Boks (4240m), çıkış ve iniş rotası
Peak Boks (4240m), çıkış ve iniş rotası
"Travers of Love"
“Travers of Love”

Ayrıca ben dağdayken dostlarım Tunç Fındık ve Doğan Palut da Ala Archa’ya kısa da olsa bir ziyaret yaptılar ve onlarla görüşme fırsatım oldu.  Biz “Travers of Love” rotasını tırmanırken Tunç ve Doğan da Korona 2. kulesini tırmandılar.

Boks (4240m) Zirvesinden Ala Archa Panoraması
Boks (4240m) Zirvesinden Ala Archa Panoraması

Ala Archa ile ilgili detaylı bilgiye daha önce yazdığım “Ala Archa Kış 7 Gün” başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.